Етна, величественият вулкан, изввисяващ се над брега на Сицилия, е най-впечатляващата природна забележителност на острова - страховитият му силует се виожда от голямо разстояние.
Етна е най-големият активен вулкан на континента Европа.Всяка година тук идват не само многобройни туристи, но и учени и изследователи.
Етна (на италиански Etna) е активен вулкан в североизточната част на остров Сицилия (Италия).
Височината му е 3323 м, т.е. това е най-високият в Европа. Изграден е от базалти. По склоновете има над 200 кратера и лавови потоци. Възраста му е около 300 000 години .
Първото исторически известно изригване на вулкана е през 475 г. пр. Хр.
На 11 март 1669 г. започва най-мощното изригване на вулкана, което трае 4 месеца. Загиват 20 хиляди души, а 50 града са унищожени.
Последните изригвания са през декември 1991 г., април 1992 г., юли 2001 г. и октомври 2002 г. Първоначално е имало десетки вулканични центрове но сега са само два :
* Трифолието , който е поставия и не е изригвал скоро.
* Джибело , който все още е доста активен като през 2001 активноста му е няколко месеца .
Най-активният вулкан в Европа.
Местонахождение :на италианския остров Сицилия.
Възраст :около 300 000 години.
Площ в основата на върха :2 400 м2
Височина :3 340 м
Изригвания :най-малко 190 досега.По време на изригването си през 1956 г. вулканът е изхвърлил един милион кубични метра лава.
Днес Етна е обект на международен туризъм. Колкото и станно да е в този регион е добре платен отрасал туризма . Въпреки опасностите , които крие вулкана тук на година идват над 10 000 туристи . В селищата разположени в подножието на Етна се развива винарство и лозарство.
Средиземноморски.Меки зими с кратки и силни снежни бури.Сухи лета.
Склоновете и кратерите на Етна : село Рандацо с катедралата Санта Мария, датираща от ХІІ век - селото е разположено на 60 км от Етна и е изцяло построено от лава; археологическият музей в Андрано; Катания и чудесната панорама на Етна.
Едно от най-трагичните изригвания на Етна започва на 25 февруари 1669г.То причинява големи поражения в Николозия, намираща се само на 10 км. от Катания.На 11 март близо до върха се появява пукнатина с дължина 12 километра, след което се образуват множество кратери.Горещата лава достиг до стените на града, който в края на краищата не устояват.Широката 40 метрова река от лава разрушава голяма част от града.По-късно, на 23 април, лавата навлиза в Катанийския залив, а на 15 юли вулканът се успокоява.
Обикновено изригванията на Етна са по-слаби и всъщност представляват опасност за невнимателните туристи, които се доближават прекалено много до зоната на кратера.През 1843 г. живота си изгубват 9 човека, а 23 получават изгаряния.На същата дата, при изригване, продължило 30 секунди, на растояние 400 метра са изхвърлени скални късове с диаметър около 25 сантиметра.От няколко десетилетия геолозите могат да предвиждат изригванията на вулканите.Това успяват да направят и през 1971г., когато лавата на Етна унищожава няколко сицилиански села.Пострадали няма, тъй като жителите са евакуирани навреме.
Учените делят вулканите на еруптивни ( от които в момента на изригването избухва газ, пепел и лава ) и на вулкани с намалена активност ( от които лавата излиза бавно с температура около 1000 градуса. )
Сицилианският вулкан е от втората категория.Част от намерените парчета лава датират от преди 300 хил.години и показват, че тогава Етна се е намирала под морското равнище.Сега в основата си вулканът е с размери 60/40 км и се издига на 3 340 м височина.Първите 2 900 метра са образувани от масивни скали, а последните 400 м се състоят от кратери и ями.Първоначалното тук е имало безброй вулканични центрове.Сегашната форна на Етна е определена от два основни вулканични центъра : Трифолието и по-младия Джибело.Вторият и до днес продължава редовно да изригва.Активността му, която се засилва през 2001 г., продължава понякога няколко месеца.Най-дългото изригване, регистрирано през последните 300 г., продължава от декември 1991г. до маръ 1993 г.
Селското стопанство процъфтява в областта, въпреки постоянната опасност от вулкана.Зърнени култури, лозя и овощни дървета се отглеждат до височина 1400 м.Туризмът играе основна роля не само благодарение на Етна.Катания, столицата на областта, е разположена в подножието на вулкана.Гръцките и римски руини превръщат града в туристическа атракция, която по нище не отстъпва на Сиракуза, намираща се по на юг.
" Етна " е название, дадено по времето на поетичните дискусии на тема " Изригвания на вулканите ", състояли се през 55г.пр.Хр. и през 79 г. от новата ера.
Една древна легенда разказва, че в дълбините на Етна живее титанът Тифон, затворен там от Юпитер.
Един от видните изследователи на Етна е Харун Тазиеф, който разкрива работата си в няколко филма и книги за вулкана.
При изригването на Етна през 1971г. са унищожени лифтът и астрономическата обсерватория.
Атлас на Света