Гренландия, най-големият остров на света, е почти изцяло покрит с лед и затова територията му никога не е била напълно проучена.
Плаващите айсберги в открито море представляват изключително зрелище.Но те са и голяма опасност за корабоплаването, понеже се вижда само върхът на айсберга, а останалата част е скрита под водата.По-голямата част от площта на острова ( най-големият на света ) е покрита от континентални ледници.Само по крайбрежията има обитаеми зони.Навремето, когато тук пристигат първите хора, климатът е по-мек, откъдето и името Гренландия, т.е. " Зелена земя ".
Гренландия (гренландски: Kalaallit Nunaat, на бълг. "Земя на гренландците"; датски език: Grønland, на бълг. "Зелена земя") е самоуправляваща се датска провинция, намираща се между Северния ледовит и Атлантическия океан. Тя представлява арктическа островна държава и е част от континента Северна Америка както в географски, така и в етнически смисъл. Все пак в политически и исторически план Гренландия е много по-тясно свързана с Европа и по-специално с Исландия, Дания и Норвегия. Страната е едновременно най-голямата зависима територия и най-големият остров в света. През 1978 г. Дания предоставя на Гренландия известна автономия и я прави равен член на датското обединено кралство (Rigsfællesskab на датски).
Официално наименование :Гренландия
Политическа система :парламентарна демокрация, самоуправляваща се част от Дания.
Столица :Нуук ( Годтхоб ), 13 000 жители.
Административна организация :13 провинции
Езици :датски, гренландски ( ескимоски диаленкт, официален език ), английски
Парична единица :датска крона
Религия :християнство ( лутеранство ), шаманизъм
Най-големи селища :Сисимут ( 5 300 жит. ), Илулисат, Асиат.
Площ :2 175 600 км2.
Площ, покрита с лед :1 726 000 км2.
Обитаема площ :88 000 км2.
Най-висок връх :вр.Гунбьорн ( 3 700 м ).
Население :56 000 жит.
Ескимосите имт азиатски черти на лицето : техните предци идват в Гренландия от Азия, като преминават през Канада преди 2500-5000 години.Предполага се, че по онова време климатът е бил по-мек, отколкото сега.Различни етнически групи продължават да се заселват в Гренландия и по-късно, когато климатът е вече подобен на сегашния.Между тях е и народът Туле с азиатски произход.Първите европейци, които откриват острова през 982 г., са викингите.Те го напускат през периода между XIV и XVII в. по неизвестни причини.По-голямата част от жителите на Гренландия са гренландци, т.е. потомци на ескимосите и на европейските колонизатори, основно на нормани и датчани.Освен това тук все още живеят туземни ескимоси и датчани, които започват да пристигат на острова в началото на XIV в.Гренландия става датска колкония през 1814 г., а през 1953 г. добива статут на отвъдморска територия с местно управление.През 1978 г. получава независимост по решение на датския парламент, което влиза в сила години по-късно.Дания продължава да направлява външната политика на Гренландия и да се грижи за нейната сигурност.
Гренландия е самоуправляваща се територия. Нейният парламент — Ландстинг (състоящ се от 31 члена, избирани през 4 години) упражнява законодателната ѝ власт, а Дания - само външната ѝ политика. Гренландия се пресъединява към Европейския съюз през 1972 г., но само след 10 години, след референдума през 1982 г. се взема решение за излизане от общността. В началото на април 2008 г. Гренландия поиска независимост върху използването на природните си богатства от Дания. Резултатът от референдума влезе в сила на 21.06.2009 г. като Гренландия получи исканата разширена автономия.
Поради глобалното затопляне през април 2007 г. е установено появяването на нов остров край отдалечения източен бряг на Гренландия.
Остров Гренландия е най-близко разположената суша до Северния полюс. Преди хиляди години ледниците оформили разнообразен планински крайбрежен релеф, разчленен от дълбоки и разклонени заливи - фиорди, скалисти полуострови и островчета. По стръмните брегове се спускат ледници, от които се откъсват огромни плаващи ледени планини - айсберги.
Климата по крайбрежието е субарктически и арктически. През острова често преминават циклони, съпровождани от силни ветрове и резко изменение на температурата. Средната януарска температура на крайбрежието от -7 °C на юг до -36 °C на север, а средната юлска температура е от 10°C на юг до 3 °C на северозапад. в центъра на Гренландия средната температура през февруари е -47 °C (абсолютният минимум е -70 °C), а средната юлска температура е -12 °C. Общото количество на падналия валеж в Южна Гренландия е 800-1000 мм, а в Северна 150-250 мм. В крайните югоизтояни части пада повече от 2500 мм валеж годишно. През последните години все по-бързо се топи леда, като голяма част от него не се възвръща.
Населението на страната е 56 344 души (2007), от тях 12 % са от бялата раса.
Днес Гренландия е силно зависима от риболова и износа на риба; уловът на скариди е безспорно най-големият източник на доходи. Започната е разработката на въглеводородни и минерални залежи, но видим резултат може да се очаква едва след няколко години. Създадена е и държавна петролна компания — NUNAOIL. Единственият сектор от икономиката с добър краткосрочен потенциал е туризмът, но приходите от него са ограничени заради късия сезон и високите разходи. Публичниат сектор, включващ държавни предприятия и институции, играе основна роля в гренландската икономика. Около половината от правителствените средства се отпускат от датското правителство. БВП на глава от населението в Гренландия е сходен с този на по-слабите икономически страни в Европа.
В началото на 90-те Гренландската икономика преживява криза, от която се възстановява през 1993. Частична причина за кризата е търговският дефицит появил се през 1990 след затварянето на последните останали оловни и цинкови мини. Фискалната политика следвана от управляващите довежда до нсика инфлация и бюджетен излишък.
Културата на Гренландия има много общо с инуитските традиции, които са етническо мнозинство. Много хора все още се занимават с риболов, а годишно се провеждат състезания с кучешки впрягове. В днешно време Гренландия все повече се превръща в туристическа атракция.
Вътрешността на острова, покрита с лед, руините от времето на викингите от Игалико, село Касиарсук, фиорд Корок, ледникът Екалоруцит Кангигдлит.
На диалекта на канадските индианци " ескимос " означава " човек, който яде сурово месо ".Самите те се наричат " инуити ", т.е. " истински хора ".
Най-големият национален парк в света е открит в Гренландия през 1974 г.Става дума за Северния и Източен гренландски национален парк с площ 972 000 км2.
Във водите около Гренландия живеят 17 вида китове.
Атлас на Света