Южноафриканската република заема най-южната част на континента и има изключително разнообразен пейзаж.Климатичните условия са също много променливи - от пустинята Калахари до климат от средиземноморски тип по южните брегове.Странният пейзаж на провинция Трансваал крие в себе си най-важните природни богатства на Южна Африка.По тези земи през XIX век се установяват бурите, последвани от нови заселници от всички африкански култури.
Република Южна Африка (РЮА; по-рано: Южноафриканска република, ЮАР) е държава, която се намира в най-южната част на континента Африка. На север тя граничи с Намибия, Ботсвана и Зимбабве, на североизток - с Мозамбик и Свазиленд. Държавата Лесото е напълно обкръжена от територията на РЮА.
РЮА е една от най-разнообразните в етническо отношение африкански страни, като частта на бялото население е най-голямата измежду държавите с чернокожо коренно население на континента. Расовата и етническа борба са изиграли голяма роля в историята и политиката на страната.
В РЮА има 11 официални езика, което я прави втора по техния брой след Индия. В резултат съществуват няколко допустими официални наименования на страната:
* Republiek van Suid-Afrika (африканс)
* Republic of South Africa (английски)
* IRiphabliki yeSewula Afrika (ндебеле)
* IRiphabliki yaseMzantsi Afrika (кхоса)
* IRiphabliki yaseNingizimu Afrika (зулуски)
* Rephaboliki ya Afrika-Borwa (педи)
* Rephaboliki ya Afrika Borwa (сесото)
* Rephaboliki ya Aforika Borwa (тсуана)
* IRiphabhulikhi yeNingizimu Afrika (суази)
* Riphabuḽiki ya Afurika Tshipembe (венда)
* Riphabliki ra Afrika Dzonga (тсонга)
Площ :1 219 000 км2
Най-висок връх :Инжасути ( 3446 м )
Граници :с Мозамбик, Свазиленд, Зимбабве, Ботсуана, Намибия, анклав Лесото
ЮАР е разположена в Южна Африка. Има дълга брегова линия - 2 500 km. Намира се между 2 океана (Атлантически и Индийски океан). Със своите 1 219 912 km² РЮА е на 25-то място в света по големина на териториите си. Държавата е сравнима с Колумбия.
Южна Африка има до голяма степен умерен климат, което е резултат от влиянието на двата океана. Поради тази разнообразна топография и океанско влияние в РЮА съществуват множество климатични зони.
Във вътрешността на страната климатът е тропически континентален, с големи температурни разлики през различните месецди.По югоизточното крайбрежие климатът е тропически океанско.
РЮА има няколко столици: органите на изпълнителната власт се намират в Претория, парламентът е в Кейптаун, а Върховният съд - в Блумфонтейн. Това е свързано с факта, че отначало РЮА е била федеративна държава. При образуването на Южноафриканския съюз (от британските владения със столица Кейптаун, Оранжевата свободна държава със столица Блумфонтейн и Южноафриканската република (Трансваал) със столица Претория) органите на властта били разпределени по столиците на влезлите в съюза държави.
Административно Република Южна Африка е разделена на 9 провинции:
* 1.Западен Кейп (главен град Кейптаун)
* 2.Северен Кейп (главен град Кимбърли)
* 3.Източен Кейп (главен град Бишо)
* 4.Квазулу-Натал (главен град Питермарицбюрг)
* 5.Фрийстейт (главен град Блумфонтейн)
* 6.Северозападна провинция (главен град Мафикенг)
* 7.Гаутенг (главен град Йоханесбург)
* 8.Мпумаланга (главен град Нелспруйт)
* 9.Лимпопо (главен град Полокване)
Населението на РЮА възлиза на 47 850 700 души (2007). По брой на населението страната е на четвърто място в Африка след Нигерия, Египет и Етиопия. Характерен е висок естествен и механичен прираст поради високата раждаемост (31 ‰) и приток на емигранти (предимно на негри) от съседните африкански страни. По-голяма е раждаемостта сред негърското население, където е по-голяма и смъртността. Детската смъртност сред бялото население е 35 ‰, а сред негърското - 210 ‰. Средната гъстота е 36 души/км². Най-рядко е населена пустинната област на Калахари.
Жителите на РЮА се делят на четири групи (2007):
* черни - 79,7%
* бели - 9,1%
* цветнокожи - 8,8%
* азиатци (основно от индийски произход) - 2,4%
Природни богатства :злато ( най-големите залежи в света, 30% от световното производство ), платина ( най-големите залежи в света, 70% от световното производство ), въглища, желязо, хром, манган, диаманти, природен газ.
Селско стопанство :отглеждане на царевица, картофи, захарна трастика, грозде ( седмо място в света ).Овцевъдство и рибовъдство.
Промишленост :хранително-вкусова, текстилна, металургична и химическа.
Износ :ценни метали, диаманти и въглища.
В течение на 80 години Южноафриканската република е страна на апартейда, в която коренното население е постоянно обект на дискриминация.С премахването на апартейда през 1991 г. политическите лидери, начело с Нелсън Мандела, полагат усилия за интерграцията на бялото и цветнокожото население.
Повечето колонизатори, установили се на териториите около град Кейптаун ( основан през 1652 г.), са холандци.Те се наричат " бури " ( селяни ) и създават свой собствен език, наречен " африкаанс ".През 1795 г. тук идват британците и превръщат страната в колкония.През 1836 г. хиляди бури напускат страната и започват " големия преход " в търсене на нови места за живеене, за да избягат от британското господство.След многобройни конфликти, през 1899 г. избухва Войната на бурите, която завършва през 1902г. с победа на британците.С течение на времето все повече от републиките на бурите се анексират от британците и през 1910г. се групират в Южноафрикански сеюз със статут на диминион в рамките на Британската империя.
От 1911 г. в новата провинция на британската корона започва въвеждането на система за расова сегрегация - цветнокожото население няма право на глас и не може да притежава земя извън резерватите, а отношенията между хора с различен цвят на кожата се наказват със затвор.
От 1989г. управлението на президента Клерк започва да се отдалечава от расовата сегрегация, премахната през 1991 г.Нелсън Мандела ( който прекарва 26 години в затвора ) - лидер на Националния африкански конгрес, печели първите свободни избори, в които вземат участие всички жители на републиката.
От географска гледна точка ЮАР е отражение на целия африкански континент - пейзажите са разнообразни, а климатът се променя от средиземноморски до тропически.
Най-голямата част от ЮАР е заета от възвишения - плато с височина между 1000 и 1400 м.Слоновете му се спускат стръмно към морския бряг, но в центъра на страната над него се извисяват изолирани върхове и продълговати възвишения.
Някогашната богата растителност на ЮАР е пострадала силно от прекалено многото пасища, а също от горските и земни пожари.Сега само 3% от територията на страната е покрита с гори, а централното плато е заето основно от степи.Многобройните туристи, които посещават ЮАР след премахването на апартейда, са привлечени и от уникалната фауна.В десетте национални парка ( най-големият от тях е Националният парк " Крюгер " в Трансваал с площ от 20 000 км2 ) живеят слонове, различни видове антилопи, хиени, хипопотами и крокодили.В националния парк " Маунтаийн Зебра " с успех са върнати към естествените си условия на обитаване планинските зебри, които са застрашени от изчезване, докато в Националния парк " Хлахуе " живеят под защита черни и бели носорози.
Едно пътуване до ЮАР задължително трябва да включва и посещение на град Кейптаун.Тук Атлантическият океан се среща с Индийския и векове напред това място предизвиква фантазията на моряците и пътешествениците.
Йоханесбург ( Ориентал Плаца, Хилброу, Сантаун Сити, Голдън Рийф Сити ), Претория ( паметник Вортрекер, Юниън Билдингс ), Кимбърли ( Биг Хоул ), Дербан ( Голдън Майл, Индианския квартал ), Кейптаун ( Ботаническата градина, планината Тейбъл ), Бофутатсувана, Три Рондавелс ( каньон на река Блайд, Трансваал ), водопад Ауграби, Долина на хилядите хълмове ( Натал ).
През 1997 г. Нелсън Мандела се отказва от лидерството в Националния африкански конгрес и Тхабо Мбеки става новият президент на страната.
Диамантената мина " Биг Хоул " е най-дълбоката дупка, изкопавана от човешка ръка.Тя се намира на запад от Блумфонтейн, в близост до Кимбърли.Диаметърът й е 463 м, обиколката - 1600 м, а дълбочината - 1112 м.
На езика банту Южна Африка е " Азани "
Най-южната точка на африканския континент е Иглен нос.Там се намира морски фар, построен през 1849 г. с табела с надпис " Най-южната точка на Африка ".
Атлас на Света