По време на Втората световна война Франкфурт на Майн е буквално изтрит от лицето на Земята.Днес той е главен европейски банков център и играе важна роля в промишлеността и търговията на Германия.Най-доброто доказателство за това са многобройните небостъргачи в центъра на града.Икономическият и демографски потенциал на Федерална република Германия е обективна предпоставка за нейната съществена роля в обединена Европа.
Федерална република Германия (ФРГ) или накратко Германия (на немски Звук Bundesrepublik Deutschland) е федерална държава в Западна Европа. Тя граничи със Северно море, Дания и Балтийско море на север, с Полша и Чехия на изток, с Австрия и Швейцария на юг и с Франция, Люксембург, Белгия и Нидерландия на запад.
Образувана е от 16 немски страни и се намира в Западна Европа.
Столица и седалище на федералното правителството е Берлин. Политическата система е федерална и организирана като парламентарна демокрация: според член 20 на Конституцията: "Германия е демократична и социална федерална и правова държава. Състои се от 16 суверенни провинции. С повече от 82 милиона жители, Германия е страната с най-многобройно население в Европа след Русия. Германия е член на ООН, Европейския съюз, НАТО и Г8. Заедно с Франция, Германия е гръбнакът на Европейския Съюз.
Доказателства за съществуването на хора по земите на днешна Германия има отпреди 700 000 години.
До 6 век сл. Хр. земите са населявани от келтски и германски племена.
Традиционно за дата на основаване на Германия се приема (въпреки че е в известна степен произволно) 2 февруари 962 г., когато Ото I, източнофранкски крал, е коронясан за император в Рим, и това е началото на Свещената римска империя (известна още като Първи немски райх), която въпреки че никога не е напълно обединена, под различни форми съществува до 1806 г., когато вследствие на Наполеоновите войни се разпада.
Между 1815 и 1871 Германия се състои от многобройни независими държави, 39 от които формират Немския съюз (Deutscher Bund).
Вторият райх, известен още като Германска империя, е създаден на 18 януари 1871 г. във Версай след загубата на Франция във Френско-пруската война. Основна заслуга за това има Ото фон Бисмарк, най-изтъкнатият немски държавник през 19 век. В края на 19 век и в началото на 20 век немската държава колонизира редица територии в Африка,Азия и Океания.
През 19 век и първата половина на 20 век Франция се възприема от германците за най-големия противник на страната. Главната причина за това е че през 1871 г. Франция е разбита от Германия и губи своите провинции Елзас и Лотарингия което е тежък удар за френската държава и народ. По време на Първата световна война Германия напада Франция през 1914 година. След първоначалните успехи битките се превръщат в окопна война, отнемаща многобройни жертви от двете страни. Войната приключва през 1918 г., когато немският император е принуден да абдикира и Германската империя е наследена от Ваймарската република.
Според Версайския мирен договор, Германия е лишена от много територии (Елзас и Лотарингия, всички колонии и др.) и трябва да плаща непосилни репарации. Тези фактори, както и Световната икономическа криза, водят до развитието на крайно леви и крайно десни политически сили в страната. През 1932 г. националсоциалистите (известни още като нацисти) печелят мнозинство в парламента, а на 30 януари 1933 г. Адолф Хитлер е назначен за канцлер. През 1934 г. Хитлер наследява президента на Германия и поема целия контрол върху управлението на страната и дава началото на Третия райх.
Нацистите бързо превръщат Германия в еднопартийна тоталитарна държава (Нацистка Германия), чийто репресивен апарат преследва и избива видни политици, учени и хора на изкуството и достига връхна точка с избиването на милиони евреи (Холокост).
Опитите на Хитлер да разшири границите на Германия по военен път довеждат до избухването на Втората световна война на 1 септември 1939 г. В началото на войната Германия и нейните съюзници постигат много военни успехи и завладяват обширни територии в Европа, включително част от Съветския съюз. След като Съветският съюз и САЩ обявяват война на Германия настъпва обрат и на 8 май 1945 г., след самоубийството на Хитлер, Германия обявява капитулация.
През 1949 г. са основани 2 немски държави – Федерална република Германия (ФРГ) и Германска демократична република (ГДР). Установената на 23 май 1949 г. Федерална република Германия включва английската, френската и американската окупационна зона, със столица Бон. Тя е обявена за "напълно независима" на 5 май 1955 г. ФРГ първоначално е съставена от 12 провинции (Bundesländer), а ГДР от 5 провинции. През 1952 г. провинциите в ГДР са преоразувани в области (Bezirke). През същата година 3 малки провинции във ФРГ – Вюртемберг-Баден, Вюртемберг-Хоенцолерн и Баден се сливат и образуват Баден-Вюртемберг. През 1957 г. Саарланд се присъединява отново към ФРГ и става единадесетата провинция на страната.
След разпадането на Източния блок, ФРГ и ГДР се обединяват през 1990 г. Германия е водещата сила в Европейския съюз. Германия е една от най-активните поддръжнички на въвеждането на единната европейска валута евро, както и на разширяването на Европейския съюз.
Германия е първа икономическа и политическа сила в Европа и четвърта в света след САЩ, Япония и Китай, а по оборот на външната търговия е на първо място (2008).
Германия е разположена в Средна Европа между 47°16'15 и 55°03'33 северна ширина и 5°52'01 и 15°02'37 източна дължина. На север граничи с Дания (дължина на границата 67 км), на североизток с Полша (442км), на изток с Чехия (811км), на югоизток с Австрия (815км; без границата в Бодензее (Bodensee), на юг с Швейцария (316км; с граници на ексклавa Бюзинген (Büsingen), но без граници на Бодензее), на югозапад с Франция (448км), на запад с Люксембург (135км) и Белгия (156км) и на северозапад с Холандия (576км). Дължината на границите възлиза общо на 3,757 км. Докато на северозапад бреговете на Северно море, а на североизток — на Балтийско море образуват естествени държавни граници, на юг Германия има гранична част на Алпите.
Географският център на държавата се намира, според Немския статистически годишник от 2000 г., в малката област Нийдердорла (Niederdorla), в западната погранична част на провинция Тюрингия (Thüringen), на средата на отсечката между столицата на провинцията Ерфурт (Erfurt) и град Гьотинген (Göttingen), в провинция Долна Саксония и по-точно — на 51°09'54 северна ширина и 10°27'19 източна дължина. Най-северната точка на Германия се намира на полуостров Еленбоген (Ellenbogen) на Сюлт (Sylt), а най-северната континентална точка е на западното крайбрежие на Шлезвиг-Холщайн (Schleswig-Holstein) на Рикелсбюлер Коог (Rickelsbüller Koog). Най-южната точка образува Халденвангер Ек (Haldenwanger Eck) южно от Оберстдорф (Бавария) (Oberstdorf, Bayern) в Алпите. От Еленбоген до Халденвангер Ек по въздушна линия разстоянието е 886 км.
Най-западната точка в Германия се намира в Северен Рейн-Вестфалия (Nordrhein-Westfalen) недалеч от Изенбрух (най-западното селище на страната) (Isenbruch) , най-източната точка е между Найсеауе-Дешка (най-източното селище) (Neißeaue-Deschka) и Найсеауе-Центендорф (Neißeaue-Zentendorf) в завоя на реката Лаузитцер Найсе (Lausitzer Neiße). от Изенбрух до завоя на Найсе при Центендорф по въздушна линия разстоянието е 636 км.
Местните области се различават предимно в последователността от север към юг, така че областите на юг стават тенденциозно по-високи и по-стръмни. Северните части на Германия, Северонемската низина (Norddeutsche Tiefebene), към която на юг се присъединяват гористите Средни планини (Mittelgebirge)в центъра и южните части на стараната, е формирана основно през ледниковия преиод. В Баден-Вюртемберг, а и особено в Байерн, тези области преминават в сравнително високо разположеното северно алпииско подножие (Nördliches Alpenvorland), а то от своя страна в Алпите.
Единственият ексклав на Германия е разположеният на горен Рейн Бюзинген (Büsingen), който спада към област Констанц (Konstanz) в Баден-Вюртемберг (Baden-Württemberg). Той е с размер 7, 62 км2 и гранично обграден от 3 швейцарски кантони — Шафхаузен (Schaffhausen), Тургау (Thurgau) и Цюрих (Zürich).
Така наречният функционален анклав Клайнвалзертайл (Kleinwalsertal), който е част от Австрия, може да бъде достигнат по суша и вода само през немската държавна територия.
Времето в Германия е непостоянно. През лятото може да се наблюдава бърза смяна от слънчево към дъждовно време. Средни температури януари от -4 до -2. Сравнително рядко се наблюдават екстремни условия като суша, торнадо, бури, много ниски или високи температури и т.н. Климатът е умерен, преходен от морски към континентален.
През Германия минават някои от основните европейски реки като Рейн, Дунав, Елба, Везер, Майн. Най-голямото езеро е Боденското езеро.
С провинциите Долна Саксония (Niedersachsen) и Шлезвиг-Холщайн (Schleswig-Holstein) Германия граничи на Северно море. То е гранично море с Атлантическия океан. Заедно с Ла Манша южните части на Северно море са най-гъсто изпълнената с движение морска област на земята.
Мекленбург-Предна Померания (Mecklenburg-Vorpommern) и Шлезвиг-Холщайн (Schleswig-Holstein) граничат с Балтийско море, вътрешноконтинентално море, което е свързано със Северно море посредством протока Скагеррак (Skagerrak). Височината на приливите и отливите на Балтийско море е съществено по малка от тази на Северно море.
Немските реки принадлежат към 6 големи речни системи, чиито водосточни области заемат почти цялата площ. Това са Рейн (Rhein), Дунав (Donau), Елба (Elbe), Одер (Oder), Везер (Weser) и Емс (Ems). Най-дълга от тези реки е Дунав; тя е с 2,845 км от сливането си с реките Бригах, Брег и Донауквеле (Donauquelle) в града Донауешинген (Donaueschingen) или с 2,888 км от планинския си извор склоновете на Шварцвалд (Schwarzwald) втората по големина на потока след Волга река в Европа. През Германия протича само една малка част от цялата дължина на реката (647км). Дунав се влива в Черно море.
Германия се простира от Алпите (най-висока точка: връх Цугшпитце на 2962 м.) на юг до бреговете на Северно и Балтийско море на север в зоната на умерения климатичен пояс затова за нея са характерни широколисни и иглолистни гори. В Централна Германия преобладават гористи планински местности, в Северна Германия са разположени ниски земи, формирани през Ледниковия период (най-ниска точка: Нойендорфер/Вилстермарш на -3,54 м.), сред които е световно известното Люнебургско поле (Lüneburger Heide). Широколистните гори се състоят предимно от червенолисти буки.
Повечето предствители на местни видове са характерни за умерения климатичен пояс и живеят в широколистните гори. В горите сред много други видове живеят и различни видове златки, елен рогач и благороден елен, сърни, глигани и лисици. Бобрите и видрите се срещат все по-рядко по поречията на реките.
Германия представлява федерация на 16 Федерални провинции (Bundesländer). Две от провинциите (Хамбург и Бремен) представляват свободни градове, а града-провинция Берлин има статут на Федерална столица.
Останалите провинции се разделят на 439 окръга (Kreise) и невключени в окръзи градове (kreisfreie Städte). Пет от провинциите се делят и на общо 22 административни области (Regierungsbezirk), обединяващи по няколко окръга.
Провинция Столица На немски език
Бавария Мюнхен Bayern München
Баден-Вюртемберг Щутгарт Baden-Württemberg Stuttgart
Берлин — Berlin —
Бранденбург Потсдам Brandenburg Potsdam
Бремен — Bremen —
Долна Саксония Хановер Niedersachsen Hannover
Мекленбург-Предна Померания Шверин Mecklenburg-Vorpommern Schwerin
Райнланд-Пфалц Майнц Rheinland-Pfalz Mainz
Саарланд Саарбрюкен Saarland Saarbrücken
Саксония Дрезден Sachsen Dresden
Саксония-Анхалт Магдебург Sachsen-Anhalt Magdeburg
Северен Рейн-Вестфалия Дюселдорф Nordrhein-Westfalen Düsseldorf
Тюрингия Ерфурт Thüringen Erfurt
Хамбург — Hamburg —
Хесен Висбаден Hessen Wiesbaden
Шлезвиг-Холщайн Кил Schleswig-Holstein Kiel
Петте най-големи града в Германия са: (данни от декември 2005)
1. Берлин с 3,392.425 жители
2. Хамбург с 1,738.483 жители
3. Мюнхен с 1,288.307 жители
4. Кьолн с 975,907 жители
5. Франкфурт на Майн с 651,087 жители
Виж също:Списък на градовете в Германия по население
Петте най-големи метрополиса: (данни от 1. януари 2005)
1. Рейн-Рур (Rhein-Ruhr) с 11,785.196 жители
2. Рейн-Майн (Rhein-Main) с 5,822.383 жители
3. Берлин (Berlin) с 4,262.480 жители
4. Хамбург (Hamburg) с 3,278.635 жители
5. Щутгарт (Stuttgart) с 2,344.989 жители
Германци - 93,4 %, местни малцинства - 0,3 % и емигранти след Втората световна война - 6,2 % .
По официални данни от 2005 година българите в Германия са 39 294 души.
Площ :357 000 км2
Население :82,4 млн
Чужденци :9% по-голяма част от които турци, емигранти от Източна Европа, гърци, италианци.
Гъстота на населението :230 жит/км2
Безработица :около 10% в западната част и 16% в източната
Работни часове за година :1667 часа
Продължителност на отпуска :30 дни ( годишно )
Градско население :87%
Официален език ФРГ е немският. Той принадлежи към германската езикова група. Официален език е на ЕС и ЮНЕСКО, и освен това е един от най-говорените езици в света.
След Втората световна война Германия успява да възстанови разрушената си инфраструктура до много по-голям процент от която и да е друга страна.Западногерманската икономика се налага на международните пазари - факт, благодарение на който Германия, намираща се в сърцето на Европа, става втората търговска сила в света.
Брутният вътрешен продукт(БВП) на Германия възлиза на 1936 млрд. USD (2000). Селското стопанство заема 1,2 % от икономиката, промишлеността 30,4 %,а услугите 68,4 %. Стопанството е висoкoразвито. Добиват се въглища, нефт, природен газ, готварска сол, калиеви соли. Развита е и черната и цветна металургия, машиностроителната, нефтохимическата, химическата (Рейн-Вестфалски район; синтетичен каучук), текстилната, кожено-обувната, хранително-вкусовата промишленост. Отглежда се едър рогат добитък, птици, свине, овце. Добива се пшеница, ечемик, овес, ръж, картофи, захарно цвекло. В Германия са посторени 40 826 km жп линии, 656 140 km шосета, 2500 km петролопроводи. Държавата разполага с 6,4 млн. бр.р.т. морски и речен флот, 613 летища (2000).
Главни морски пристанища са Хамбург, Кил, Любек, Росток, Бремен; главни речни пристанища са Дуисбург, Карлсруе, Кьолн, Манхайм, Берлин, Бон, Дрезден.
* Износ: 578 млрд. USD (2000) - машини, транспортни средства, химикали, хранителни стоки, текстил (Франция, Великобритания, Италия, Нидерландия, Бенелюкс, САЩ, Япония).
* Внос: 505 млрд. USD (2000) - машини, транспортни средства, химикали, хранителни продукти, текстил, метали (Франция, Нидерландия, Италия, Великобритания, Бенелюкс, САЩ, Япония).
Производителите на енергия и хранителни продукти и на други промишлени стоки в Германия са увеличили своите цени значително. Това не се случвало от 26 години насам. Производствените цени скочиха с 6,7% през юни в сравнение с предходния месец. Новината съобщи „Франкфуртер алгемайне цайтунг", като се позовава на Статистическата служба на ФРГ. Това е най-голямото поскъпване от 1982 година насам, когато ръстът е бил 7,2%.
Най-високо беше поскъпването при енергията. Тя е поскъпнала средно със 17,9% през юни на годишна база. Цената на отоплителното гориво е скочила с около 65%, на дизела - с 30,8% на бензина - 11%. Природният газ вече струва 14,6% повече, а токът е поскъпнал с 15,6%. Ако се изключи изразходваната енергия, която влиза в цената на всеки продукт, цените на стоките биха се повишили само с 3%.
Много хранителни продукти са поскъпнали значително. Ценовият скок при млякото и млечните продукти е 11,8%. При растителните и животинските масла и мазнини повишаването на цените е с 48,5%. Месото е поскъпнало с 10,9%, а хлебните изделия - с 7,8%.
Рекордните цени на петрола „нагорещиха" инфлацията в Германия от 15 години насам, съобщиха Федералната статистическа служба. Това е най-високото ниво на макроикономическия показател от 1993 година насам. Тогава "нивото на поскъпване" възлиза на 4,2%. През май тази година то е 3%.
Хармонизираният индекс на потребителските цени (предварителен) в Родината на Гьоте за юни на годишна база е 3.4%, очакваше се да достигне 3.3% спрямо 3.1% за предходния период.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е индикатор, който е създаден с цел уеднаквяване измерването на промените в цените на потребителските стоки и услуги във всички страни от Еврозоната. Инфлацията, изчислена по този начин, се използва за прогнозиране на монетарната политика на страните.
Основната причина в скока на цените в една от най-мощните европейски икономики е енергията. Петролът през юни стана толкова скъп колкото никога преди това. В Баденвюртенберг барел суров петрол струва 67% повече от преди година. Дизелът и бензинът са се оскъпили с 15,2%.
ОПЕК прогнозира в следващите седмици нова върхова цена от 150 до 170 долара за барел. Това означава повече инфлация и по-нисък икономически ръст, заявява Мигел Ангел Фернандез Ордоназ от Европейската централна банка. Германската федерална банка очаква отново ценови ръст в Германия. Прогнозите на централните банкери са за 3% ръст на инфлацията. През лятото анализаторите не очакват напрежение.
Цените на природния газ и парното, обвързани с цената на петрола, би трябвало също да се повишат, твърди финансистът от Комерцбанк Матиас Рубиш. Затова поскъпването в следващите месеци трябва да достигне 3,5%. Това ще затрудни покупателната способност на хората. Още през първото тримесечие цените нараснаха по-бързо от заплатите.
Цените нараснаха бързо и в другите европейски страни. В Испания е регистрирано поскъпване от 5,1%. В Белгия инфлацията е 5,8%, най-висока от 24 години насам. За Еврозоната анализаторите очакват ръст на цените от 3,9%.
Европейската централна банка вижда стабилизиране на цените в средносрочна перспектива, само ако инфлацията на годишна база е до 2%. Следващата седмица банката ще повиши основния си лихвен процент от 4 на 4,25%.
Вносните стоки в Германия не са поскъпвали толкова много от 8 години насам както през май тази година. Цената на вносните стоки и услуги се е покачила с 7.9% в сравнение със същия месец миналата година, съобщава "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", като се позовава на Статистическата служба на ФРГ.
Това е най-голямото увеличение от ноември 2000 година, когато стойността на вносните стоки е нараснала с 10.6%. През април и март тази година поскъпването е било 5.7%.
Зърнените храни струват 37% повече, говеждото месо е 25% по-скъпо. Суровото олио е с 56.8% по-висока цена, а минералните маслени продукти са с 48.5% по-скъпи. Цитрусовите плодове са поскъпнали с 34.2%, суровото какао – 16.6%. За млякото и млечните продукти германците вече плащат 11.2% повече. Свинското месо вече се подава с 14.1% по-скъпо, а пилешкото месо - с 7.4%.
Като покачването на цените на вноса без петрола на годишна база е 2.0%, при 1.5% за предходния месец.
На месечна база поскъпването на вносните стоки и услуги за май е 2.4% спрямо април, като очакванията бяха за увеличение на цените с 1.5%.
Поскъпването е по-голямо от очакваното от 6.9%, твърдят специалисти. Характерно за германците е, че те предпочитат стоки родно производство пред вносните продукти.
Изменението на цените на експорта в Германия за май е 2.3% на годишна база, при 2.2% за предходния месец.
На месечна база поскъпването на германския износ е 0.4%, като през април е било 0.3%.
, че НСИ не изготвя статистика как се продават вносните стоки у нас. Факт е, че ценови шок има не само у нас. В цяла Европа съществуват притеснения относно поскъпването на живота през последните месеци в резултат на ръста в цените на енергийните ресурси.
Данъкът добавена стойност (ДДС) в Германия бе увеличен от 16% на 19% от 1.01.2007 г.. За определени стоки има и намалена данъчна ставка. За хранителни продукти и учебници ДДС-то възлиза на 7%. От 2005 година правителството обмисля увеличаването на ставката на данъчно облагане, включително и ДДС, както и премахване на преференциалните условия за учебници и определени видове хранителни продукти, които поради високата си цена не могат да бъдат причислени към групата на потребности от първа необходимост.
Германия има значителен принос към световното културно наследство, страната е също така известна като das Land der Dichter und Denker (страната на поети и мислители). В Германия са родени композитори като Бетховен, Бах, Брамс, Шуман и Вагнер; поети като Гьоте, Шилер и Хайне; философи като Кант, Хегел, Маркс, Ницше; теолози като Лутер и Бонхофер; писатели като Хесе и Грас; учени като Айнщайн, Борн, Планк, Хайзенберг, Херц и Бунзен; инженери и изобретатели, сред които Ото, Даймлер, Бенц, Дизел и Линде. Също много художници, например ренесансовият Албрехт Дюрер, сюрреалистът Макс Ернст, експресионистът Франц Марк, концептуалистът Йозеф Бойс и неоекспресионистът Георг Базелиц.
В миналото немският език е бил сред най-говорените езици в Европа и все още е един от най-изучаваните след английски и френски. Много исторически личности, въпреки че не са немци, имат значително влияние върху немската култура. Такива са Волфганг Амадеус Моцарт, Франц Кафка и Коперник.
След 1970 г. немската култура отново се развива с бързи темпове, основно музиката и изобразителното изкуство, и център на това развитие е столицата Берлин. Германия също така е известна с многото си опери.
В Германия има 9 общоприети празника. Повечето от тях имат християнска основа: Разпети Петък, Велики Понеделник, Възнесение Христово, Петдесетница и Коледа. Празници без религиозна връзка са: Нова година, Денят на труда и Денят на Обединението.
Има и празници, които са действащи само в отделни провинции или региони. В някои по скоро протестански провинции се празнува Денят на Реформацията (31. октомври). В католическите провинции — Тяло Господне и Вси Свеии (1. ноември)
Заедно с всички недели празниците се считат за „дни за почивка от работа и душевно възвишение“ („Tage der Arbeitsruhe und der seelischen Erhebung“.
Печата на Хайделбергският университет
Германия има богата история в образованието. В далечната 1386 година в град Хайделберг е създаден Хайделбергският университет, който е най-старият в Германия и един от най-старите в Европа. Но славата на Хайделберг като университетски център е в областта на медицинските и естествените науки. Рядко може да се намери университет, който е дал на света 8 носители на Нобелова награда. Университетът има също дълга българска история, обобено в областта на юридическите науки. Тук са следвали видни български възрожденци и политици като Петър Берон, Васил Радославов или Константин Стоилов
Хайделбергският университет е основан от Рупрехт I, княз на областта Пфалц и от великия херцог Карл-Фридрих от Баден, затова днес носи името на двамата: от латински Ruperto-Carola-Universität - Руперто-Карола университет.
Германия има големи традиции в почти всички спортни дисциплини, тук спорта като цяло има високо обществено значение. През 2006 година около 27. милиона германци са били организирани в над 89.000 спортни клуба. Германия е на трето място във вечния списък на спечелелите олимпийски медали. Повечето спортни клубове са обединени в Германския олимпийски спортен клуб (на немски Deutscher Olympischer Sportbund).
Националният отбор по футбол 2006 г.
Най-популярният спорт в Германия е Футбола. Над 6. милиона членове са организирани в над 170. 000 футболни клубове под патронажа на Германския футболен съюз. Страната е била домакин на две световни първенства; през 1974 и през 2006 година. Германия е досега единствения отбор които има европеийски и световни отличия, както при мъжките така и при женските състави.
Големите футболни имена като Франц Бекенбауер, Герд Мюлер, или в по-ново време Лотар Матеус, Андреас Бреме и други, са носели не само успехи на немските клубове, но като треньори начело на чуждестранни клубни и национални отбори (напр. Ото Рехагел, станал с Гърция 2004 Европейски шампион по футбол).
Германската Хандбална Лига се счита за най-добрата в света. Отбори като ФФЛ Гумерсбах, ТХВ Киел, ХСФ Хамбург, СК Магдебург Гладиаторес са доминиращи не само на национално ниво, но и през 2007 година печелаят всички интернационални европейски отличия. Тези успехи се отразяват и на германския мъжки национален отбор по хандбал, които 2007 година стана за трети път световен шампион.
В Германия се провеждат много и различни спортни състезания и турнири. Сред тенис-борбите се нареждат и турнирите за жени в Берлин, Щутгарт и Хамбург. Сред най-добрите тенесисти от близкото минало са Щефи Граф, Борис Бекер и Михаел Щих.
В Спортната дисциплина Хокей на трева мъжкия отбор на Германия е двукратен (2002 и 2006 година) шампион, женския отбор олимпийски шампион от 2004 година.
При моторни спортове, особено във Формула 1 германците играят водеща роля. Братята Ралф и Михаел Шумахер, последния седемкратен шампион, Хайнц-Харалд Френцен; както и малдоците Ник Хайдфелд, Нико Розберг, Себастиан Фетел или Тимо Глок са сред поновите имена които трябва да бъдат споменати.
В Бокса още днес се разказват легендерните битки на Макс Шмелинг или Хенри Маске.
Тимо Бол, играч по тенис на маса, е не само един от най-добрите в света, но и сред малкото европейци в този от китайци и корейци доминиран спорт.
Големи успехи и титли са носели и спортисти и от други видове спорт, като Фехтовка, Кану Каяк, Конен Спорт, Академично гребане, Лека атлетика или Плуване.
При зимните спортове Германия е също една от ведещите нации. При дисциплините Биатлон, Бобслей, Пързаляне с едноместна шейна, Пързаляне с кънки, Ски бягане и други, немските спортистите носят медали на Германия. Сред попурярните зиммни спортове е Ски скока, като успешните спортисти като Свен Ханавалд или Йенс Вайсголд имат подобен статус като на попзвезда. При ски алпииските дисциплини дамите са по-успешни от мъжете.
През 2002г. 56 милиона души използват мобилен телефон и 32 милиона - интернет.В страната работят около 800 радиостанции и 370 телевизионни канала.Германската фирма " Дойче Телеком " е една от най-големите телекомуникационни компании в света.
Атлас на Света