Гваделупа и Мартиника са най-известните измежду големите и малки острови, които влизат в състава на френските Антили.Остров Сен Мартен, наричан от холандците Синт Маартен е особен случай - оттук минава единствената обща граница между Холандия и Франция.
На юг от Бас Тер, главният град на Гваделупа, се намират Ле Сент ( Светите острови ).Архипелагът е част от френските Антили.
Столици :Фор дьо Франс ( Мартиника ); Бас Тер ( Гваделупа ).
Религии :католици, протестанти
Езици :френски, креолски
Парична единица :евро
Най-важни градове :Мариго ( Сен Мартен ), Густавия ( Сен Бартелеми ), Поант-а-Питър ( Гваделупа ).
Площ :2 807 км2 ( департамент Мартиника 1 128 км2, департамент Гваделупа 1 703 км2 )
Население :854 000 жит.
Гъстота на населението :305 жит./км2
Най-високи вирхове :Монтан Пеле ( Мартиника ), Ла Суфриер ( Гваделупа ).
В течение на вековете на Антилите се установяват хора от различни народности, които днес представляват необичайно пъстра смесица.Местните никога не са прекъсвали контакта си с Европа - островите продължават да бъдат съставна част от Франция.Ако си поръчате риба или морски дарове в един от многобройните местни ресторанти, без съмнение ще ви бъде сервирано и френско вино.
Въпреки че Антилите принадлежат на Франция, архипелагът е открит от Испания.По време на второто си пътешествие в Америка Христофор Колумб се натъква на два малки острова - Мари-Галант и Ла Дезирад.По време на последното си пътешествие през 1502 г. той открива още един остров - Мартиника.
Колумб веднага осъзнава стратегическото значение на Антилите.Той разбира, че архипелагът е идеалното място за контрол над Карибско море и за създаване на търговски център между американските континенти.Затова не е чудно, че този район дълго време остава ябълка на раздора между европейските морски сили.Испания, Англия, Холандия, Франция са в непрекъснато съперничество за контрол над архипелага.
Тук са построени безброй плантации от захарна тръстика.За да печелят по-добре от плантациите, колонизаторите внасят най-евтината работна ръка - африкански роби.
След 300 години колониално владичество тези острови, покрити с планински върхове, са подчинени на френската юридическа система.От 1946г. Гваделупа и Мартиника са френски отвъдморски департаменти.Въпреки това част от жителите са на мнение, че Френските Антили трябва да предприемат мерки, за да получат независимост, както са направили съседните острови - Доминиканската република и Сейнт Лусия.
Антилите са вулканични острови, населени някога от индианци и разпръснати като прашинки из обширната синева на Карибско море.До днес те остават преден пост на Франция, разположен далеч на запад - " на брега " на Америка.
Ако се състави списък с най-популярните дестинации в света, Френските Антили ще заемат със сигурност една от челните позиции.Тук водите на Пасифика се срещат с тези на Карибско море, а карибската страст към живота се съчетава с френския стил, най-вече когато става дума за кулинарно изкуство.
Белити колонизатори са изтребили почти изцяло местното население ( карибските индианци ).През XIX в. на острова пристигат китайци и индуси като евтина работна ръка.Сега обитателите на острова представляват пъстра етническа смесица - бели, креоли и негри.
В Мартиника и Гваделупа - на брега на Карибско море - има прелестни плажове и курорти, откъдето бързо се стига до планинските райони на Антилите.Разнообразният декор се допълва от вулканични планини, върхове, покрити с изобилна растителност, тропически гори и стръмни скали, които се извисяват над Атлантическия океан.Антилите се делят на Големи Антили ( с континентален произход ) и Малки Антили ( с преобладаващо вулканичен коралов произход ).
Влажен тропичен климат със сух период от декември до май.Средните температури достигат 24 градуса януари и 27 през август.
Селско стопанство :отглеждане на захарна тръстика, банани, цитрусови плодове, каде и ванилия.Лесовъдство.Риболов.Захарна промишленост.Туризъм.
Много туристически обекти ( плажове, игрища за голф, вулканични планини ), връщането на рибарите от морето ( Ле Сент ), площадите, карнавалът, селището Ла Пажри.
Христофор Колумб е описал остров Мартиника, открит от него, със следните думи : " Този приказен край е най-красивото, най-плодородното и най-омагьосващото място в света ".
Почти всеки остров има едно или повече прозвища : Гваделупа се нарича Ил д`Емрод ( Смарагдовия остров ), а Мартиника е позната под името Ил де Фльор ( Островът на цветята ) или Перл де-з-Антий ( Перлата на Антилите ).
Императрица Жозефин, която се омъжва за Наполеон Бонапарт на 9 март 1796 г., произхожда от Мартиника.Моминското й име е Мари-Жозеф Роз Ташер дьо ла Пажри.
Антилите могат да се гордеят с един от най-големите френскоезични поети - Еме Сезер, който произхожда от Мартиника.Сезер е един от основните сподвижници на течението " негритюд ", което подкрепя правото на самоопределение на цветнокожото население във всички сфери на социалния живот.
Атлас на Света